scorecardresearch

Marmoulak The Lizard 2004 Kertenkele Director Kamal Tabrizi İran Türkçe Altyazılı

37.079 izlenme
Kategori Film
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Marmoulak (The Lizard) 2004 İran Türkçe Altyazılı
Marmoulak 2004 Kertenkele
115min Comedy April 2004 Iran
Reza is a petty thief who escapes jail by posing as a mullah. When he has to stay in disguise longer than he expected, he accidentally becomes the revered leader of a small-town mosque, ...
www.imdb.com/title/tt0416960/releaseinfo?ref_=tt_ov_inf
Iran 4 February 2004 (Fajr Film Festival)
France 16 May 2004 (Cannes Film Market)
UK 25 October 2004 (London Film Festival)
USA May 2005 (Seattle International Film Festival)
IMDB Puanı: 8.2/10
Aile Dram Komedi
Yönetmen Kamal Tabrizi
Senaryo Peyman Ghassemkhani
Oyuncular Parviz Parastui,
Bahram Ibrahimi, Shahrokh Foroutanian
Müzik: Mohammad Reza Aligholi
1 saat 55dakika
Kendi çapında bir hırsız olan Rıza, yattığı hapishaneden molla rolü yaparak çıkmayı başarır. Fakat bu kılık değiştirme işi sandığından da uzun sürünce etrafındakiler ona saygı duymaya başlar. Sonunda küçük bir cemaatin başına geçecek olan hırsız Rıza, bilmediği bu vaaz verme işini, Tarantino’nun Pulp Fiction (Ucuz Roman) filmine kadar getirecektir.
İran sinemasından ilginç bir örnek teşkil eden Kamal Tabrizi’nin filmi, rejimle dalga geçen oldukça muhalif bir içerik barındırıyor.

işlemediği bir suç yüzünden hapishaneye düşen hırsız Rıza (Kertenkele Rıza), onu ve diğer mahkumaları “adam” etmeye kararlı hapishane müdüründen molla kılığında hapisten kaçarak kurtulur. Yıllardır imamı olmayan bir sınır kasabasına varır ve sahte pasaportunu beklerken molla rolüne iyiden iyiye bürünür.

Bir komedi filmi olmasına rağmen sizi bir çok yerde kritik sorularla başbaşa bırakıyor: bir hırsızla bir mollayı ayıran çizgi iyi ve kötüyü, dönemin İran’ını, değişen yargıları size sorgulatıyor. Tanrı’nın iyi insanların tekelinde olmadığını gözümüze sokarken, mollaların İran toplumunda değişen yerinin de altını çiziyor.Vaazinde Pulp Fiction’dan bahseden mollaların karşısında “Uzayda namaz nasıl olur?” diye soran bir cemaat var.
Etiketler